Kalorické Tabuľky
star star star star star_half
menu
menu
search close
account

Čo sú Kalorické tabuľky a ako ich používať?

Pozrite si krátke inštruktážne video, aby ste Kalorické tabuľky mohli využívať naplno.

Do jedálničku si zapisujte všetky jedlá a aktivity behom dňa. V priebehu dňa vám Kalorické tabuľky pripočítajú energetickú hodnotu prijatých potravín a naopak odpočítajú energiu z aktivít.

Pomôžu vám teda detailne sledovať energetickú bilanciu behom dňa. Pokiaľ prijatá energia prevyšuje energiu vydanú, priberáte na váhe, pokiaľ naopak - chudnete. K vydanej energii je potrebné započítať i takzvaný bazálny metabolizmus (energiu, ktorú vaše telo spotrebuje za deň v kľudovom režime).

Ako začať?

Po zaregistrovaní otvorte sekciu Môj profil. Tu si nastavíte informácie pre presnejší výpočet energie, ktorú máte za deň prijať. Nastavte si cieľovú hmotnosť, s pomocou tabuľky taktiež váš denný výdaj, alebo jednotku energie, s ktorou chcete pracovať.

Jedálniček

Vloženie, odstránenie a editácia potravín

V jedálničku vidíte denné jedlá, ako sú Raňajky a vpravo potom tlačidlo + (plus), ktoré slúži pre pridanie potraviny do jedálničku. Ak sa rozhodnete potravinu z vášho jedálničku vymazať, označte ju a potom kliknite na sivý symbol koša v hornej lište jedálničku.

Ak sa stane, že zadáte nesprávne množstvo, môžete ho upraviť. Po vložení potraviny do jedálničku kliknite na nastavenú gramáž a množstvo prepíšte.

Rovnaký je postup aj u aktivít.

Graf energie a výživových hodnôt

V pravej časti stránky sú umiestnené grafy. Najväčší z nich je graf prijatej a vydanej energie. Pre správne chudnutie je ideálne mať graf vyplnený okolo 100 %. Pod ním sú grafy výživových hodnôt - Bielkoviny, Sacharidy, Tuky a Vláknina. Opäť sa snažíme dosiahnuť denný cieľ a grafy mať plné. Pri vyplňovaní pomôže i farebná škála: oranžová farba (málo živín), zelená (ideálne percentá živín) a červená (pri vyššom prekročení dennej dávky).

Obľúbené potraviny

Potravinu, ktorú často pridávate do jedálničku, je možné priradiť k obľúbeným.

Potravinu, ktorú chcete dať do obľúbených, vložíte do jedálničku a vľavo od názvu potraviny kliknete na hviezdičku (ikona obľúbených).

Alebo ju vyhľadáte v Katalógu potravín a opäť pri nej zaškrtnete hviezdičku.

Všetky vaše obľúbené potraviny potom nájdete v záložke Môj profil: Obľúbené. Alebo sa zobrazí pri zadávaní potraviny do jedálničku.

Moje jedlá

Jedlá zložené z viacerých potravín si môžete uložiť ako jedno. Pri budúcom vkladaní si už vyhľadáte uložené jedlo ako celok a nemusíte opäť zapisovať všetky potraviny, z ktorých sa skladá.

Najprv naskladajte všetky ingrediencie k jednému dennému jedlu.

Kliknite na symbol diskety pre uloženie jedla.

Jedlo pomenujte a vytvorte. Takto ho vždy nájdete v záložke Moje jedlá alebo pri zadávaní potraviny do jedálničku v záložke Moje jedlá. Pri opätovnom vkladaní môžete vložiť i jeho pomernú časť, nemusí byť vkladané vždy celé.

Pravidelné aktivity

Ak pravidelne športujete, alebo vykonávate inú činnosť pravidelne, v záložke Môj profil: Pravidelné aktivity si tieto činnosti zapíšte a priraďte k jednotlivým dňom v týždni. Tieto aktivity sa vám budú automaticky vyplňovať v konkrétny deň do jedálničku a o ich pridávanie sa už nemusíte starať.

Zdieľanie a hodnotenie jedálničkov

Po prihlásení na Kaloricketabulky.sk vyberte záložku Môj profil: Zdieľanie. Do kolónky napíšte názov oprávnenia, email výživového poradcu, lekára alebo kamaráta, s ktorým chcete jedálniček zdieľať. Vyberte dni, ktoré môže vidieť a hodnotiť, a prípadne zaškrtnite políčko Zasielať upozornenia, ak chcete, aby sme Vám dali vedieť, že váš jedálniček je ohodnotený. A kliknite na Uložiť.

Ak je vás napr. v domácnosti viac a jete rovnaké jedlá, povoľte aj zdieľanie položiek. Tým umožníte užívateľovi na druhej strane kopírovať jedlá z jeho jedálničku do vášho a ušetríte tak čas prepisovaním. Uľahčí to prácu aj vášmu výživovému poradcovi, ktorý sa nemusí prepínať na váš profil, aby vám na ňom zapísal doporučený jedálniček povedzme na týždeň. 


Ak chcete zdieľať položky obojstranne, rovnaké kroky vykoná užívateľ aj na druhej strane. Zdieľať môžete s neobmedzeným počtom používateľov.


Ako sa jedlá z jedálničku skopírujú k niekomu inému? 


Ak chcete zdieľať napr. váš obed, naskladajte si všetky ingredience, z ktorých sa skladá do jedálničku a kliknite na ikonu zdieľania práve pri obede. Vyberte, komu ho skopírujete do jedálničku, upravte množstvo a potvrďte. Môžete zdieľať aj Obľúbené a Moje jedlá. 

Prehľad nazdieľaných jedálničkov nájdete opäť v záložke Môj profil: Zdieľanie. Tu uvidíte, komu ste jedálniček poslali a ktoré dni vidí.

Synchronizácia s Garmin Connect

Ako synchronizovať Garmin?

Garmin je výrobca mnohých zariadení, ktoré zaznamenávajú fyzické aktivity užívateľa (napr. chôdza, beh, plávanie, cyklistika …). Pokiaľ máte niektoré zo zariadení Garmin, môžete si zaznamenané aktivity automaticky importovať do Kalorických tabuliek.

Zapnutie synchronizácie v Android aplikácii

V aplikácii Kalorické tabuľky vyberte v menu Môj profil a Pripojené aplikácie a u možnosti Povoliť Garmin kliknite na posuvník. Na obrazovke uvidíte výzvu k prihláseniu k účtu Garmin cez Garmin Connect. Vyplňte e-mail a heslo a kliknite na Prihlásenie. Synchronizácia je hotová.

Zapnutie synchronizácie na webe

Po prihlásení na KalorickeTabulky.sk kliknite na Môj profil a Pripojené aplikácie. U Garmin synchronizácie kliknite na tlačítko Aktivovať, budete presmerovaný na www.connect.garmin.com. Tu sa prihláste k svojmu Garmin účtu. Budete presmerovaný naspäť na KalorickeTabulky.sk. V Môj profil a záložke Pripojené aplikácie nájdete informáciu, že Garmin synchronizácia je aktívna.

Pokiaľ by ste chceli synchronizáciu zrušiť, môžete kliknúť na odkaz uvedený pri Garmin synchronizácii v nastavení účtu alebo na connect.garmin.com v sekcii Nastavenie > Informácie o účte > Aplikácie a vyberte Odobrať povolenie u Kalorických tabuliek.

Zapnutie synchronizácie pre iOS aplikáciu

Údaje z Garmin zariadení v aplikácii Kalorických tabuliek na iOS je zatiaľ možné sledovať tak, že sa najprv prihlásite k svojmu účtu na www.KalorickeTabulky.sk a v Nastavení účtu budete postupovať rovnako, ako je uvedené v návode Ako synchronizovať Garmin - WEB. Po úspešnej synchronizácii sa pod rovnakým účtom prihlásite do aplikácie Kalorické Tabuľky na iOS a dáta sa vám potom vždy za pár minút po synchronizácii s Garmin Connect zobrazia aj v aplikácii.

Synchronizácia s Google Fit

Ako synchronizovať Google Fit?

Google Fit je aplikácia určená pre sledovanie fyzických aktivít užívateľov, ktorí majú telefóny alebo inteligentné hodinky s operačným systémom Android. Zaznamenané fyzické aktivity v Google Fit (napríklad chôdza, beh, cyklistika …) sa dajú bez zásahu užívateľa automaticky importovať do Kalorických tabuliek.

Zapnutie synchronizácie v Android aplikácii

V aplikácii Kalorických tabuliek pre Android vyberte v menu Môj profil a Pripojené aplikácie. Pri možnosti Povoliť Google Fit kliknite na posuvník a vyberte účet, ktorý používate vo svojom telefóne a zároveň aj pre aplikáciu Google Fit. Aplikácia Kalorické tabuľky bude požadovať povolenie pre zobrazovanie informácií zo služby Google Fit, preto vyberte Povoliť. Ďalej odpovedajte, čo budete chcieť prenášať. Teraz by malo byť prepojenie aplikácií hotové a mali by ste vidieť možnosti synchronizácie s Google Fit.

Synchronizácia so Samsung Health

Ako synchronizovať so Samsung Health?

Samsung Health je aplikácia určená pre sledovanie fyzických aktivít užívateľov, ktorí majú telefóny s operačným systémom Android alebo inteligentné hodinky od výrobcu Samsung. Zaznamenané fyzické aktivity v Samsung Health (napríklad chôdza, beh, cyklistika …) sa dajú bez zásahu užívateľa automaticky importovať do Kalorických tabuliek.

Zapnutie synchronizácie v Android aplikácii

V aplikácii Kalorických tabuliek pre Android vyberte v menu Môj profil a Pripojené aplikácie. Pri možnosti Povoliť Samsung Health kliknite na posuvník a vyberte účet, ktorý používate vo svojom telefóne a zároveň aj pre aplikáciu Samsung Health. Aplikácia Kalorické tabuľky bude požadovať povolenie pre zobrazovanie informácií zo služby Samsung Health, preto vyberte Povoliť. Teraz by malo byť prepojenie aplikácií hotové a mali by ste vidieť možnosti synchronizácie so Samsung Health.

{{feedback.text}}
{{(foodstuffCount | number : 0).split(',').join(' ')}}
potravín v našej databáze
{{(diaryCount | number : 0).split(',').join(' ')}}
včera vyplnených jedálničkov
{{(userCount | number : 0).split(',').join(' ')}}
zaregistrovaných na Kalorických tabuľkách